Στόχος του κάθε προπονητή είναι ο αθλητής του να μπορέσει να είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση στον αγώνα στόχο.

Στόχος του κάθε αθλητή είναι να καταφέρει να κλείσει τη χρονιά κατακτώντας ένα μετάλλιο στον σημαντικότερο αγώνα της χρονιά.

Στην περίπτωση του Γιώργου Πανταζή αυτά τα δύο παντρεύτηκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Ο αρχικός στόχος να προκριθεί στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα U21 στο Taekwondo ήταν το πρώτο μεγάλο σκαλοπάτι (8/6/2022 G1 Σοφια Βουλγαρία). Την Τρίτη 27/9/2022 ο νεαρός αθλητής του Recreation αγωνίστηκε στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Taekwondo στην κατηγορία των νέων ανδρών (U21) στα Τίρανα της Αλβανίας. Σε μια αρκετά δύσκολη κατηγορία αυτή των -80kg καθώς είναι ολυμπιακή και αρκετοί από τους αθλητές που παίρνουν μέρος σε αυτήν έχουν βλέψεις για συμμετοχή στους Ολυμπιακούς αγώνες.

Ο Πανταζής μετά από σειρά καλών αγώνων κατάφερε να προκριθεί στους τελικούς όπου αντιμετώπισε και έχασε στις λεπτομέρειες από τον Ουκρανό αθλητή που στην συνέχεια κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Η ήττα αυτή τον έφερε στην Τρίτη θέση του πρωταθλήματος και την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου.

Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί μικρό επίτευγμα μία Τρίτη θέση σε ένα πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα ειδικά όταν είναι και η πρώτη μεγάλη διάκριση για έναν αθλητή.

Πολλά συγχαρητήρια Γιώργο και σου ευχόμαστε αυτή η νίκη να είναι η αρχή μίας μεγάλης καριέρας οι οποία να κλείσει με τον καλύτερο τρόπο στους ολυμπιακούς αγώνες.